Betört a saría a német egyetemekre

A szakértők civilizációs visszalépéstől tartanak.

A német óvóhelyhálózat romokban, miközben a kormány egyre nyíltabban beszél a közelgő háborús fenyegetésről és az ország védtelenségéről.
Alig néhány száz óvóhely maradt Németországban, de még ezek többsége sincs használható állapotban. A német állam most gyorsan változtatna a helyzeten – írta meg a Privátbankár. A lap szerint arról, hogy Németország háborúra készül, már nyíltan beszélnek német kormányzati vezetők, tisztviselők, szakértők. A készülődés legnagyobb figyelmet kapó része a fegyverkezési program.
Ahogy a NATO Spanyolországot kivéve összes tagállama, Németország is vállalta, hogy 2035-ig a GDP öt százalékára emeli a védelmi kiadásait, és az Európai Unió is több száz milliárd eurós fegyverkezési programot hirdetett.
Azonban fontos része a háborús felkészülésnek az is, hogy a lakosságnak megfelelő védelmet biztosítson az állam. Ha bombák, rakéták vagy drónok potyognak az égből, akkor ennek a legjobb eszközei az óvóhelyek. Ezek nemcsak egy már kitört háború esetén védhetik meg az embereket a fizikai veszélyektől, hanem békeidőben is alkalmasak a lakosság megnyugtatására és az eltökéltség fenntartására. Ha mindenki tudja, hogy baj esetén van terv a lakosság megvédésére, és perceken belül biztonságos helyre juthat, az növeli annak esélyét, hogy a társadalom egy fenyegetéssel szemben ellenállóbb legyen.
Ezt is ajánljuk a témában
A szakértők civilizációs visszalépéstől tartanak.
A hidegháború lezárása után, az öröknek tűnő békeidőben a nyugati társadalmak mintha megfeledkeztek volna erről. Amikor Németországban az elmúlt hónapokban felmérték, hogyan állnak óvóhelyek tekintetében, riasztó eredmény született. A hidegháborús időkben nagyjából kétezer ilyen létesítményt tartottak nyilván, ezekből azonban csupán 579 maradt meg.
A többit eladták, átalakították vagy beépítették. Ott vannak például a náci Németország örökségei, a föld felett épített, szinte elpusztíthatatlan betonbunkerek, köztük a hírhedt Flakturmok. Egy részükben ma kiállítások vagy medencék működnek, másokat lakásokká alakítottak, néhány pedig csendben rohad magában. A hidegháborús időszak föld alatti óvóhelyeivel is hasonló a helyzet.
Az 579 papíron létező óvóhely a nagyjából 80 milliós Németországban mindössze 480 ezer embernek nyújthatna menedéket, elméletben.
A valóságban ezek többsége teljesen leromlott állapotban van. Ivóvíz, élelmiszerkészletek, fekvőhely, működő mellékhelyiségek, friss levegőt biztosító szellőztetőrendszer a legtöbb helyen nincs. „A lakossági védelmi felszerelések karbantartása és kiszolgálása már nem zajlik” – fogalmazott egy kormányzati szóvivő, hozzátéve, hogy a megmaradt óvóhelyek, köztük Berlin négy ilyen létesítménye nem működőképes és nem látja el feladatát. A lap szerint a német hatóságok most igyekeznek javítani a helyzeten, de nem a régi óvóhelyek felújítása lesz a megoldás.
A következő év végére a cél az, hogy egymillió ember számára legyen elérhető menedék. Ez még mindig távol áll attól, hogy akár csak a célpontnak számító nagyvárosok lakosságát lefedje. A tapasztalatok alapján azonban kiterjesztenék a programot, és a lakosságot is ösztönöznék arra, hogy a magántulajdonban lévő pincéket és egyéb tereket is tegyék szükség esetén használhatóvá.
Fejlesztés alatt van egy applikáció is, amely baj esetén segítséget adna a legközelebbi óvóhely megtalálásához.
Nyitókép: FOCKE STRANGMANN / AFP
***
Ezt is ajánljuk a témában
A termék soha nem volt még kapható egyik hazai McDonald’s étteremben sem, de most végre mi is megkóstolhatjuk.